Audio SL361
vissza
1951
következő

Audio SL361 lemezjátszó

ADATLAP

1

Ország:

Magyar

 
2

Gyártó neve:

AUDIO Hang-és Kinotechnikai Gyár

 
3

Gyártási év (évek):

1951-1955

 
4

Rádió kivitele:

Hordozható fa doboz, műbőrborítással

 
5

Hullámsávok:

 

 
6

Rádiócsövek:

EF40, EL41, EZ41

 
7

Kapcsolási rajz:

 

 
8

Megjegyzés:

Üzemképes, eredeti állapotában

 
9

Egyéb:

Méret: 48,5x35x20 cm. Súlya: 12kg

 

 

Az Audio Hang-és Kinotechnikai Gyár egyik első terméke lehetett ez az SL 361 típusú erősítővel, hangszóróval egybeépített hordozható lemezjátszó. Háromsebességes (33, 45, 78), zafírtűs lemezjátszó, a tű átváltásával a gramofon és a mikrobarázdás lemezek is lejátszhatók. Ezek a lemezjátszók elsősorban a kisebb rendezvények, egyéb politikai összejövetelek fontos kellékei voltak az 1950-es években.

A legkorábbi hazai gyártású magnetofon is az Audio gyár nevéhez fűződik. Egy magnetofon adaptert helyeztek fel a lemezjátszóra, és annak a középcsapjáról kapta a meghajtást az adapter mechanikája. A magnetofon fejek elektronikája egy külön dobozban volt, amely a rádiókészülékek Pick-Up bemenetére csatlakozott, mintha lemezjátszó lenne. Az elektronika dobozán lévő forgókapcsoló segítségével lehetett a felvétel/lejátszás állapotot beállítani.

Az Audio Hang-és Kinotechnikai Gyár története is sok érdekességet rejt. 1950 nyarán – több kis magáncég államosításával – (Nagy Andor, Vörös Rezső, Pulvári Károly) megalapították az AUDIO Hang- és Kinotechnikai Gyárat. A korábbi hasonló profillal foglalkozó vállalat a RAFILM a továbbiakban főként szervizeléssel foglalkozott. Ebben az időszakban a politikai propaganda fontos eszköze volt a falurádió. Az ehhez szükséges berendezéseket (erősítő, villanypóznára szerelhető tölcséres hangszóró, mikrofon, lemezjátszó stb.) az AUDIO gyártotta. De rengeteg berendezést igényeltek a gyárak, sportpályák, vasútállomások, iskolák is. 1956-ban az amerikai AUDIO Co. névbitorlás címén pert indított a magyar cég ellen, melynek eredményeként EAG-ra (Elektro Akusztikai Gyár) változtatták a cég nevét. Ezzel a névvel sem volt szerencséje a Vállalatnak, mert 1960 nyarán egy budapesti kiállításon az NSZK-beli nagy múltú AEG cég – tekintettel a nagyon hasonló cégnévre névváltoztatásra kötelezte a magyar vállalatot. Ekkor lett az EAG-ból BEAG és 1992-ig – a vállalat jogutód nélküli felszámolásáig – ezen a néven gyártotta népszerű termékeit.

 

 

Audio SL361 hanglemezzel
Audio SL361 lemezjátszó

 

Audio SL361 sebessegvalto
Audio SL361 lemezjátszó sebességváltója

 

Audio SL361 tipusjelzes
Audio SL361 lemezjátszó típusjelzése

 

Fontos események a rádiózás történetéből:

Kossuth és a Petőfi adó műsora változatosabb lesz, újabb műsorok indulnak, amelyek hosszú évekig hallhatók a rádióban (pl. Lányok - asszonyok című műsor). Ebben az évben indul el Magyarországon az URH-FM adáskísérlet, egy 100 wattos televízióadó hangadójával.

A rádióelőfizetők száma az év végén: 1 432 000, ebből vezetékes 259 000.

 
VISSZA A RÁDIÓMÚZEUM OLDALRA
Virtuális Rádiómúzeum - Készítette: Kollár Ernő HA 5 DB 2009.
A fényképek másolása, felhasználása a szerző hozzájárulása nélkül tilos!