Siemens K32 GWB
vissza
1941
következő

Siemens K32 GWB

ADATLAP

1

Ország:

Német

 
2

Gyártó neve:

Siemens, Luftwaffe részére

 
3

Gyártási év (évek):

1940-1942

 
4

Rádió kivitele:

Sarkain megerősített fa doboz

 
5

Hullámsávok:

HH-KH-RH

 
6

Rádiócsövek:

5 db

 
7

Kapcsolási rajz:

Elérhető, eredeti kapcsolási rajz.

pdf

8

Megjegyzés:

Méret: 45,5 x 31 x 18,5 cm, Súly: 8,2 kg

 
9

Egyéb:

Gytsz: 4767

 

 

A Siemens K32 GWB típusú hordozható telepes "laktanya" rádió, ötcsöves, hat hangoltkörös, három hullámsávos (R-K-H), kisszuper készülék, beépített keretantennával, permanens dinamikus hangszóróval. A rádiókészülék telepről és hálózati feszültségről is használható. Telepről működtetve 1,5 Voltos fűtőfeszültség és 90-120 Voltos anód feszültség szükséges. A készüléket tábori használatra tervezték. Alkamas volt a kornak megfelelő színvonalon kristály hangszedőjű gramofon hangjának kihangosítására is. Szállításkor a forgatógombokat és a skálát is egy kis ajtó takarja el, amely megvédi a sérülésektől. A keretantenna a doboz hátsó felnyíló ajtajában található.

A bemutatott rádió nem mondható egy szép készüléknek. Annak a korszaknak az embertelen ideológiája milliók szenvedését és halálát okozta. A készülék, mint ipartörténeti emlék a világ számos múzeumában, virtuális rádiómúzeumában megtalálható. A készülék tulajdonosa keresett fel azzal, hogy nézzem át egy régi rádiókészülékét, amelynek a típusa Siemens K32 GWB. A megkeresésre nem lehetett nemet mondani! A készüléket már valaki 1954-ben javította és átalakította. Erre utaló ceruza feljegyzések láthatók a rádió hátoldalán. A csövezését megváltoztatta UCH21, UF21, UBL21, UY22-re, a kontakthibák kijavítása után a készülék megszólalt. A szokásos felújítási munkák elvégzése után a rádió a képeken látható állapotba került és üzemképes.

A Siemens vállalat a Luftwaffe (Német Légierő) számára tervezte és gyártotta ezt a készüléket, elsősorban a laktanyában tartózkodó katonák számára. Hitler hatalomra kerülése után létrehozták a Nemzeti Közfelvilágosító Propagandaminisztériumot, ez ellenőrizte a sajtó, a rádió, a színházak és valamennyi kulturális intézmény munkáját. Megalakult egy különleges osztály, a Rádió Kamara, amely arra ösztönözte (kényszerítette) a gyárakat, hogy nagy darabszámban gyártható olcsó rádiókat állítsanak elő, amelyeket a lakosság széles tömege is megvásárolhat magának. A minisztérium célja az volt, hogy az általuk kidolgozott propaganda, híranyag minél több emberhez jusson el, gyorsan, egy időben, torzítatlanul, beleértve a katonákat is. Felismerték, hogy leghatásosabb propaganda eszköz, ha az információ szóban jut el az emberekhez. A fegyveres erőket is ezért látták el ilyen „koffer" kinézetű, biztonságosan szállítható rádiókészülékekkel.

Az akkori nagyobb gyárak sorra ontották az olcsó 35-80 márkás rádiókat. Legtöbbje láda kinézetű volt, sok készülék telepről is és hálózatról is működött. Néhány ismert készülék: AEG 452 Bw, Braun ER3, Graetz 56GL, NORA K41, K41N, K42, K42N, SSK41, Philips 156UBV, VEF KB416, DKE Batterie, VEF B41A.

Wehrmacht által gyakran használt polgári vevők: Blaupunkt 6BW69, a Braun BSK239, a Körting Tourist, az R2, a Philips 122ABC és a Philips Zwergsuper.

A lakosság által ismert rádiók: VolksEmpfänger VE-301 (Népvevő VE-301) egy igen népszerű készülék volt, nagyon sokat gyártottak belőle. Ennek elkészült egy egyszerűbb és olcsóbb (34 márkás) változata a DKE 38 (Deutscher KleinEmpfänger), amelynek csúfneve Goebbels-Schnauze – „Goebbels ormánya” volt. Ezek a polgári rádiók a gyűjtők körében is jól ismertek. Magyarországon is készültek hasonló rádiók. 1939-ben gyártották az Orion 011 „Horthy" néprádiót, később, az 1950-es években készültek az Orion 115 „Rákosi" néprádiók.

Felhasznált irodalom: Militärische Funktechnik,Werner Thote,

 

Siemens K32 GWB skala
Siemens K32 GWB skála

 

Siemens K32 GWB koffer radio
Siemens K32 GWB koffer (láda) rádió

 

Siemens 32 GWB hatlap
Siemens K32 GWB belső hátlapja

 

Siemens K32 GWB belso
Siemens K32 GWB belső

 

Siemens K32 GWB felirat
Siemens K32 GWB felirat
Siemens K32 GWB fuzet
Siemens K32 GWB használati utasítás
VISSZA A RÁDIÓMÚZEUM OLDALRA
Virtuális Rádiómúzeum - Készítette: Kollár Ernő HA 5 DB 2009.
A fényképek másolása, felhasználása a szerző hozzájárulása nélkül tilos!