Watt Radio, CIT
vissza
1959
következő

Watt Radio, Torino

 

ADATLAP

1

Ország:

Olaszország

Link
2

Gyártó neve:

Watt Radio, Torinó

 
3

Gyártási év (évek):

1959-60

 
4

Rádió kivitele:

Hordozható, zsebrádió

 
5

Hullámsávok:

KH

 
6

Rádiócsövek:

OC44, OC169, OC71, OC72

 
7

Kapcsolási rajz:

 

pdf
8

Megjegyzés:

Eredeti állapotában van

 
9

Egyéb:

Javítás nyomai láthatók!

 
watt_radio_cit_belso
A Watt CIT rádió alkatrész felöli oldala

 

A Watt Torinoi gyár „cit” elnevezésű zsebrádiója 6 db PNP germánium-tranzisztort tartalmazó, csak a középhullámú sáv vételére alkalmas szuper rendszerű készülék. Az első olasz tranzisztoros zsebrádiók egyike lehetett. Amikor 2009-ben először megjelent a radiomuseum.hu oldalán, csak ezen az oldalon volt még elérhető, hiányosan. Akkor az olasz gyűjtők körében is ritka lehet, mert sem rajzot, sem leírást nem találtam a készülékről. WATT RADIO, Torino, valamint a rádió elején egy "cit" feliratú embléma alapján azonosítható volt. A gyár elődjét 1924-ben alapították, több nehéz időszakot élt át, a rádiók gyártása mellett sok más elektronikai berendezések gyártásával foglalkozott.
Egy barátom lepett meg ezzel a kis készülékkel, amelyet egy hosszabb olaszországi tartózkodása után hozott haza az 1970-es évek elején. Sajnos a nálunk vásárolható 9 Voltos elemek nem fértek be a rádió dobozába, így 20-30 évig nem használta a készüléket. Valóban csak 6-7 mm-rel keskenyebb elem elhelyezhető a teleptartó részben.
Sajnos a készülék nem működőképes, 2015-ben kapott rajz alapján 6 tranzisztoros, de a rádióban valójában 5 tranzisztor látható.?

 

 

Fontos események a rádiózás történetéből:

Megjelennek az első hazai tranzisztoros táskarádiók, amelyeket a Telefongyár készít el. A Rádiónál először alkalmaznak import URH adó-vevőket, amellyel mozgás közben is lehet közvetíteni. Először használnak svájci tranzisztoros riportermagnókat (Perfectone), súlyuk 6 kg és 20 perces anyagot lehet rögzíteni velük. A stúdiókban megjelennek az Audio Hang-és Kinotechnikai Vállalat korszerű keverőasztalai. A kísérleti URH műsorokat szovjet gyártmányú 2kW adóval folytatják Budapesten és Pécsett. Napközben a Petőfi és a Kossuth műsorait sugározzák. Elkészül az 1957-ben elkezdett Szentkirály utcai stúdióépület II. és III. emelete.

A televízió előfizetők száma egy év alatt megduplázódik, 34 400-ra emelkedik.

 

 
VISSZA A RÁDIÓMÚZEUM OLDALRA
Virtuális Rádiómúzeum - Készítette: Kollár Ernő HA 5 DB 2009.
A fényképek másolása, felhasználása a szerző hozzájárulása nélkül tilos!